FORUM
 

This website was developed with the support of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR). The opinions and information it contains do not necessarily reflect the policy and position of the ODIHR.
Szukaj:
Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskich http://www.teatr-zydowski.art.pl/
Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskich powstał w 1950 roku w wyniku połączenia zespołów teatralnych z Wrocławia i Łodzi. W kolejnych latach teatr działał w obu miastach i występował gościnnie w całej Polsce. W 1955 roku przeniósł się do Warszawy. Teatr jest kontynuatorem i spadkobiercą bogatej tradycji scen żydowskich w Polsce z okresu międzywojennego. Przedstawienia są grane w języku polskim i jidysz, wystawiane są sztuki klasyków żydowskich - mało dziś znanych szerszej publiczności. Teatr jako spadkobierca żydowskiej kultury scenicznej w Polsce pieczołowicie pielęgnuje wielką klasyczną dramaturgię żydowską. W żelaznym repertuarze znalazły się najwybitniejsze dzieła Abrahama Goldfadena, Mendele-Mojchera Sforima, Szołem Alejchema, Icchaka Lejba Pereca, Jakuba Gordina, S. An-skiego, P.Hirszbejna. Teatr Żydowski jest jednocześnie teatrem nowoczesnym, dlatego wzbogaca swój repertuar współczesnymi sztukami autorstwa m.in. Izaaka Babla, Arthura Millera, Ervina Silvanusa oraz sztukami, które podejmują tematykę żydowską. Obecnie na deskach Teatru Żydowskiego można obejrzeć takie sztuki jak: „Skrzypek na dachu", „Miedzy dniem a nocą – Dybuk", „Kamienice na Nalewkach", oraz bajki „Kopciuszek" „Królewna Śnieżka" i „Śpiąca Królewna".
Teatr na stałe wpisał się w mapę kulturalną Warszawy a grane w nim przedstawienia przyciągają tłumy widzów odkrywających bogactwo kultury żydowskiej.
Wersja językowa: polska, angielska (podstawowe informacje o repertuarze, rezerwacji biletów)
News: tak
Newsletter: nie
Materiały edukacyjne
(downloads):
nie
Kontakt: Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskich
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa
Tel.: +48 (22) 620 62 81, 620 70 25
E-mail: sekretariat@teatr-zydowski.art.pl